"אבחון מנהיגות MBTI בוחן את מנגנון ההפעלה האוטומטי של האדם"

"אבחון מנהיגות MBTI בוחן את מנגנון ההפעלה האוטומטי של האדם"

יואב לוי, המרכז הישראלי ל-MBTI: "השימושים העיקריים באבחון MBTI הם בתוכניות לפיתוח מנהלים, באימון וליווי מנהלים, בפיתוח צוותים, ובהכוונה ובנייה של מסלולי קריירה"

שיתוף
יואב לוי, מנכ

יואב לוי, מנכ"ל המרכז הישראלי ל-MBTI

מודל MBTI (מיירס-בריגס) נחשב לאבחון המנהיגות הנפוץ ביותר בעולם. אם כן, מה זה בעצם MBTI. "זהו אבחון שמגלה מהו ה-DNA ההתנהגותי שכל אדם נולד איתו", מסביר יואב לוי, מנכ"ל המרכז הישראלי ל-MBTI, לקראת הרצאתו בכנס משאבי אנוש שיתקיים ב-12.6.18 בכפר המכביה. "האבחון בודק למעשה את דפוסי ההתנהגות הטבעיים שבני אדם נוקטים בהם בלי לשים לב, לאורך החיים ובהרבה מאוד סיטואציות ביום יום."

"אבחון זה מושתת על שפה שממשיגה התנהגויות. זוהי המשגה שמסירה שיפוטיות ועוזרת לנו להבין איך אנחנו מתנהגים, איך האחרים מתנהגים, ולקבל את זה".

מהי מהות המודל?

"מהות המודל מוסברת על-ידי האנלוגיה הבאה: כל אדם נולד עם שתי ידיים. אנחנו זקוקים לשתי הידיים ומשתמשים בהן כל יום במהלך חיינו. ולמרות זאת, נולדנו עם יד אחת חזקה יותר. בלי לשים לב אנחנו משתמשים ביד הזאת ברוב הזמן ולצורך ביצוע רוב הפעולות.

"אותו דבר קורה בדפוסי ההתנהגות שמאפיינים אותנו. לדוגמה, כל אדם אוהב להיות בחברת אנשים, לדבר עם אנשים, ולשתף במחשבות וברגשות שלו. ובה בעת, כל אדם גם זקוק לזמן עם עצמו. לעבד מחשבות ורגשות עם עצמו, ולעיתים לשמור על איפוק. לכולנו יש את שני הצדדים האלה אבל נולדנו עם צד אחד חזק יותר. שהוא דפוס ההתנהגות הטבעי לנו."

"בשפת MBTI נהוג לומר שלאדם יש ארבעה זוגות ידיים, כאשר כל זוג ידיים משקף דפוס התנהגות שיש לו שני קטבים, וקוטב אחד טבעי לנו יותר".

מהו סוד הקסם של המודל?

"הקסם במודל הוא השילוב בין הידיים השונות: בין דפוסי ההתנהגות הטבעיים לנו, מבין כל אחד מהקטבים. כל שילוב יוצר טיפוס אישיות שחושף רבדים עמוקים יותר באופן המחשבה ובצורת ההתנהגות של האדם. למשל, מה קורה לנו בעת משבר, איך אנחנו נוטים להתמודד עם לחץ, מהן נקודת העיוורון שלנו בקבלת החלטות, מהי סביבת העבודה המתאימה לנו ביותר, מהם תחומי העניין שלנו ועוד".

מי פיתח את המודל?

"ה'שפה' של המודל נכתבה לפני מאה שנה על ידי הפסיכולוג השוויצרי קארל יונג. הגברת קתרין בריגס ביחד עם בתה איזבל מאיירס, קראו את כתביו של יונג והחליטו להפוך אותם לשפה ידידותית ולאבחון אישיות שהפך לנפוץ ביותר בעולם הארגונים זה יותר מ-50 שנה".

במה אבחון זה טוב יותר מאבחונים ומודלים טיפולוגים אחרים?

"האבחון הזה הוא לא טוב יותר. הוא שונה בשני היבטים: ראשית, הוא מבחין בין שני אנשים מאותו טיפוס. ושנית, הוא מדייק את מרכיבי האישיות של האדם ברמות רזולוציה גבוהות ביחס למודלים אחרים".

"נוטים לחשוב שהמודל מורכב ומאתגר מעט. אבל מנהלים בארגונים 'מתים' עליו, משום שהוא מדבר בשפה אנליטית שהם יכולים להתחבר אליה בקלות".

מהם השימושים של המודל בארגונים?

"השימושים העיקריים בארגונים בכל העולם נעשים בתוכניות לפיתוח מנהלים, באימון וליווי מנהלים, בפיתוח צוותים, ובהכוונתם ובנייתם של מסלולי קריירה."

"ברגע שמנהל מבין את מנגנון ההפעלה האוטומטי שלו ואת מרכיביו השונים, הוא מבין טוב יותר גם איך לשפר את 'יד שמאל' להכיר באיכויות של 'ידו הימנית', כמו גם להבין ולקבל את האחרים שעובדים תחתיו או לצידו".

מי משתמש במודל הזה בארץ ובעולם?

"ב-50 השנים האחרונות משתמשים במודל MBTI בארגונים הגדולים בעולם, בהם: מייקרוסופט, גוגל, מקינזי, מקדונלדס, יוניליוור, גופי הביטחון של ארה"ב ומדינות אירופה ועוד".

"בארץ המודל נלמד באוניברסיטאות השונות ונמצא בשימוש בארגונים גדולים לרבות גופי הביטחון של מדינת ישראל. כל אלה משתמשים באבחון ובשפה שמציע המודל, במסגרת תהליכי הפיתוח הארגוני השונים, שמועברים על ידי המרכז הישראלי".

איך ניתן להפוך למוסמך MBTI?

"המרכז הישראלי ל-MBTI שהינו סניף רשמי של האיגוד האמריקאי, מקיים את תכנית ההסמכה הבינלאומית לעבודה עם האבחון.  התכנית מקנה את הידע והרישיון לאנשי מקצוע לעבודה עם האבחון".

האם, וכיצד, ניתן למלא שאלון באופן עצמאי?

"לצורך מילוי השאלון ניתן להיכנס לאתר המרכז הישראלי ל-MBTI או לפנות לאחד המוסמכים בישראל (רשימה מלאה באתר). זהו המקום היחיד בו ניתן למצוא את השאלון הרשמי והתקף."

על מה תדבר בהרצאה בכנס משאבי אנוש שיתקיים בתאריך 12.6.18 בכפר המכביה?

"ההרצאה תתמקד בהתמודדותם של הטיפוסים השונים בזמן שינוי".

כנס משאבי אנוש בנושא העצמת ההון האנושי

אין תגובות

השאר תגובה